Rizikos valdymas
Veikdamos rinkoje, AB „Linas Agro Group“ ir jos valdomos įmonės (toliau – Grupė) susiduria su rinkos, politinėmis, prekybos ir kreditavimo, finansavimo ir likvidumo,biologinio turto pokyčio, personalo, saugos, reputacijos ir vartojimo įpročių bei technologinės kaitos rizikomis.
Rinkos rizika
Rinkos rizika suprantama kaip rizika gauti mažesnį pelną nei planuota, jei rinkos konjunktūra būtų nepalanki. Rinkos rizika Grupės įmonių veikloje galėtų pasireikšti per tam tikrų prekių kainų rinkoje svyravimą, naujų konkurentų rinkoje atsiradimą ar konkurentų susijungimą/grupės suformavimą, atitinkamą žemės ūkio kultūrų derliaus kokybę/kiekį konkrečiu laikotarpiu, naujų prekių ir gamybos technologijų atsiradimą, lemiantį konkrečių prekių rinkos kainos kritimą ir kt.
Siekiant valdyti galimą rinkos rizikos sukeliamą poveikį, Grupės įmonių darbuotojai:
– nuolat stebi specializuotų produktų rinką;
– valdo prekybos pozicijas remdamiesi leistinais atvirų prekybos pozicijų limitais bei kriterijais jų likvidavimui;
– naudoja išvestines finansines priemones;
– kt.
2021–2022 finansiniais metais dėl didelio prekių kainų kintamumo, tiekimo grandinės sutrikimų Grupės įmonės susidūrė su rinkos rizika. Visgi, aukščiau minėtų priemonių taikymas, veiklos diversifikacija ir ilgametė patirtis, padėjo suvaldyti neigiamas šios rizikos pasireiškimo pasekmes.
Rinkos rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais išlieka aukštas dėl Grupės įmonėms įprastos veiklos specifikos. Taip pat, artimiausiu laikotarpiu tikimasi neigiamos įtakos dėl infliacinio spaudimo vartotojų perkamajai galiai. Visgi esant sudėtingam rinkos judėjimo krypčių prognozavimui, galimybės iš anksto vertinti susidūrimo su šia rizika pasekmes nėra.
Prekybos ir kreditavimo rizika
Prekybos ir kreditavimo rizika suprantama kaip rizika gauti mažesnį pelną nei planuota, jei dėl nuo Grupės įmonių darbuotojų priklausančių arba nepriklausančių priežasčių susiduriama su netinkamu sutarčių sąlygų vykdymu.
Prekybos rizika Grupės įmonių veikloje galėtų pasireikšti per įsigytų prekių nepristatymą, pirkėjo atsisakymą priimti parduotas prekes, prekių kiekio, asortimento, komplektiškumo, kokybės ar kitokį neatitikimą sutarties sąlygoms, Grupės įmonių ar samdomų paslaugų teikėjų procedūrų trūkumus, tinkamo proceso neužtikrinimą, priešingą teisės normoms ir nusikalstamą sandorio šalių veikimą.
Kreditavimo rizika Grupės įmonių veikloje galėtų pasireikšti per prekių pardavimą su mokėjimo atidėjimu, piniginės paskolos suteikimą, piniginio avanso už būsimą prekių ar paslaugų pristatymą suteikimą, pradelsto atsiskaitymo termino pratęsimą, kt.
Siekiant valdyti galimą prekybos ir kreditavimo rizikos sukeliamą poveikį, Grupės įmonių darbuotojai:
– vykdo atidžią klientų patikrą prieš vykdant prekybą, pradedant bendradarbiavimą vertina galimybės gauti papildomas užtikrinimo priemones,
– laikosi Grupės įmonių prekybos veikloje nustatytų kredito limitų dydžių, atlieka nuolatinį klientų monitoringą, naudoja draudimo instrumentus,
– užtikrina samdomų paslaugų teikėjų veiklos kontrolę
– tinkamai dokumentuoja prekybinių operacijų, kitų procedūrų vykdymą
– kt.
Išliekant pasiūlos ir paklausos disproporcijai 2021–2022 finansiniais metais, dėl aukštų kainų bei besitęsiančio jų kintamumo pasaulinėje rinkoje Grupė susidūrė ir su dalies tiekėjų kontraktų nevykdymo problema, tačiau gebėjimas persiorientuoti į kitas rinkas užtikrino nuostolių minimizavimą ir netgi pelno uždirbimą.
Šios rizikos pasireiškimas tampriai susijęs su Rinkos rizikos aspektais, ir tam tikrais atvejais gali būti jų išprovokuotas. Visgi, būsimaisiais laikotarpiais Grupė vertina Prekybos ir kreditavimo rizikos pasireiškimo tikėtinumą kaip vidutinį dėka Grupės įmonių darbuotojų ilgametės patirties bei atliekamų atidžių patikros ir kontrolės veiksmų.
Politinė rizika
Žemės ūkis yra stipriai reguliuojama ir prižiūrima ūkio šaka Europos Sąjungoje. Nors šis reguliavimas ir priežiūra yra orientuoti, kad užtikrintų pakankamas pajamas žemės ūkio veikla užsiimantiems subjektams, tačiau politiniai pokyčiai gali turėti įtakos situacijai rinkoje, kurioje veikia Grupė. Politinė rizika galėtų pasireikšti per subsidijų žemės ūkiui mažinimą, paramos įsisavinimo reikalavimų griežtinimą (neigiamai atsilieptų ne tik Grupės valdomų žemės ūkio bendrovių, bet ir joms prekes tiekiančių bendrovių veiklai), taip pat tokių politinių sprendimų kaip embargai, kvotos, importo ar eksporto draudimai, priėmimą.
Siekdami minimizuoti tokios rizikos pasireiškimo pasekmes, Grupės įmonių darbuotojai seka tiek Lietuvos, tiek visų kitų šalių, su kuriomis prekiaujama, ekonominę situaciją ir vertina galimus pokyčius, kurie būtų sukelti priėmus tam tikrus politinius sprendimus.
2021–2022 finansiniais metais Bendrovė ir Grupė susidūrė su politine rizika. Po Rusijos invazijos į Ukrainą Rusijai pritaikytos sankcijos lėmė tolesnį tiekimo grandinių trūkinėjimą visame pasaulyje (išryškėjusį dar COVID-19 pandemijos metu). Pirminės įtakos produkcijos pasiūlos ir kainų pokyčiams turėjo ir agresorės iki karinių veiksmų pradžios pradėti taikyti tiekimo ribojimai.
Pažymėtina, kad 2021–2022 finansiniais metais Lietuvos Vyriausybė pritarė dar 2021 m. svarstyti pradėtam, Seimo narių pasiūlytam, tiesioginių išmokų ribojimo projektui. Išmokų „lubos“ reiškia, kad vienas ūkio subjektas negalės gauti daugiau negu 100 tūkst. Eur bazinių išmokų. Visgi, tikimasi, kad Grupės žemės ūkio bendrovėms šis ribojimas įtakos turėti neturėtų, kadangi iš jų išskaičiuojamas darbo užmokesčio ir su juo susijusių mokesčių dydis darbuotojams.
Vertinant didelį geopolitinį neapibrėžtumą, Politinės rizikos pasireiškimo tikėtinumas Grupei būsimaisiais laikotarpiais vertinamas kaip vidutinis.
Personalo rizika
Grupės gebėjimą išlaikyti konkurencinę padėtį ir įgyvendinti augimo strategiją lemia vadovybės patirtis ir žinios. Darbuotojų netekimas ir/ar negebėjimas pasamdyti naujų darbuotojų, turinčių atitinkamų žinių, gali turėti neigiamos įtakos Grupės veiklos perspektyvoms ir finansinei padėčiai. Personalo rizika Grupės įmonių veikloje taip pat galėtų pasireikšti dėl personalo narių disponuojamos konfidencialios informacijos, personalo priimamų sprendimų ir atsakomybės pagal suteiktas teises bei pareigas, netinkamai formuluojamos darbuotojų motyvacijos sistemos ar kt.
Siekiant valdyti Personalo riziką:
- su tam tikrais Grupės vadovais yra sudarytos nekonkuravimo sutartys;
- taikomi konfidencialios informacijos saugojimo reikalavimai bei atsakomybės darbuotojams;
- plėtojama motyvacinė sistema ir kt.
2021–2022 finansiniais metais ši rizika Bendrovei ir Grupei nepasireiškė.
Personalo rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais vertinamas kaip žemas.
Finansavimo ir likvidumo rizika
Finansavimo ir likvidumo rizikos pasireiškimo pavyzdžiais galėtų būti finansavimo pasiūlos rizika, likvidumo trūkumas, trumpalaikių investicijų rizika, užsienio valiutos kurso svyravimo rizika, palūkanų normos pasikeitimo rizika, kt.
Detalesnė informacija apie finansinės rizikos valdymo tikslus, naudojamas apsidraudimo priemones, kurioms taikoma apsidraudimo sandorių apskaita, taip pat Grupės kainų rizikos, kredito rizikos, likvidumo rizikos ir pinigų srautų rizikos mastą, kai Grupė naudoja finansines priemones, o tai yra svarbu vertinant Grupės turtą, nuosavą kapitalą, įsipareigojimus, pajamas ir sąnaudas, yra atskleista Grupės 2021–2021 metų finansinėse ataskaitose, 30 pastaboje.
2021–2022 finansiniais metais ši rizika Bendrovei ir Grupei nepasireiškė.
Grupės nuomone, Finansinės ir likvidumo rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais yra žemas/vidutinis dėl Grupės kasmet užsitikrinamų kredito limitų, ženklios bankinio finansavimo šaltinių diversifikacijos, naudojamų apsidraudimo instrumentų. Didžiausios įtakos artimiausiais finansiniais metais tikimasi dėl centrinių bankų aktyviai vykdomos monetarinės politikos ir tarpbankinės palūkanų normos didėjimo, tačiau pažymėtina, kad Grupės vadovybė šio veiksnio įtaką yra iš anksto įvertinusi formuojant būsimųjų metų biudžetą ir esminės neigiamos įtakos nenumato.
Biologinio turto pokyčio rizika
Biologinio turto, naudojamo Grupės veikloje (galvijai, paukščiai ir pasėliai), pokyčio rizika yra susijusi su netinkama biologinio turto priežiūra, galimais ligų protrūkiais, kitais veiksniais, galinčiais sukelti tokio turto praradimą.
Siekiant minimizuoti galimus nuostolius, pasireiškus Biologinio turto pokyčio rizikai, Grupės įmonių darbuotojai stebi dirvožemio situaciją, naudoja augalų apsaugos priemones, trąšas, atidžiai kontroliuoja galvijų ir paukščių pašarų kokybę, nuolat gerina gyvulių laikymo sąlygas, kontroliuoja užkrato patekimą, naudoja draudimo instrumentus.
2021–2022 finansiniais metais ši rizika Bendrovei ir Grupei nepasireiškė.
Grupės nuomone, Biologinio turto pokyčio rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais yra žemas dėl Grupės įmonėse įdiegtų sistemų bei griežtos kontrolės, visgi galimas susiklosčius itin nepalankioms, nuo Grupės veiksmų nepriklausančioms oro sąlygoms.
Saugos rizika
Grupės aplinkos rizika galėtų pasireikšti per informacinių technologijų saugumo spragas, kenkėjiškas programas, virusus, trečiųjų asmenų neteisėtą ir nusikalstamą veiklą kėsinantis į informacines sistemas, siekiant užvaldyti informaciją, grobti lėšas. Su šia rizika gali būti susiduriama ir atliekant elektroninių bei rašytinių dokumentų kopijų saugojimą ir archyvavimą, Grupės įmonių patalpų ir teritorijos apsaugą ir stebėjimą.
Siekiant valdyti Grupės saugos arba aplinkos rizikas, nuolat vykdomas ir atnaujinamas antivirusinių programų diegimas, IT ir popierinių dokumentų archyvavimas pagal nustatytas taisykles ir trečiųjų asmenų pagalba, biuro aplinkos stebėjimo sistemų atnaujinimas ir įdiegimas.
2021–2022 finansiniais metais ši rizika Bendrovei ir Grupei nepasireiškė.
Grupės nuomone, Saugos rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais yra žemas dėl Grupės įmonėse įdiegtų sistemų bei griežtos kontrolės.
Vartojimo įpročių bei technologinės kaitos rizika
Vartojimo įpročių bei technologinės kaitos rizika yra susijusi tiek su laikinomis tendencijomis, tiek ir su nuosekliais didesnio švietimo bei geresnio pragyvenimo sąlygų ar mokslinės pažangos padiktuotais pasikeitimais.
Siekdamos valdyti šią riziką, Grupės įmonės, gaminančios, ruošiančios ir parduodančios žemės ūkio ir maisto produktus, o taip pat tiekiančios prekes ir paslaugas žemdirbiams, nuolat stebi rinkos tendencijas, tvarumo, vertės vartotojui bei funkcionalumo perspektyvas, vertina pasiūlos bei paklausos pokyčius, analizuoja naujus pasirodančius produktus ir jų įsitvirtinimą rinkoje.
2021–2022 finansiniais metais ši rizika Bendrovei ir Grupei nepasireiškė.
Grupės nuomone, rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais yra žemas dėl nenutrūkstamo inovacijų skatinimo bei pirmojo būtinumo, aukštos energetinės vertės produkto.
Reputacijos rizika
Reputacijos rizika yra susijusi Grupės ir jos pavaldžiųjų bendrovių įvaizdžiu kuriant ir palaikant santykius su darbuotojais, tiekėjais, klientais ir visuomene.
Siekiant išvengti šios rizikos pasireiškimo, Grupės įmonių veiksmai turi atitikti atstovaujamas vertybes, išsikeltą misiją bei viziją, koreliuoti su Grupės Verslo etikos kodekso nuostatomis, socialinės atsakomybės tikslais. Bet kokie nukrypimai galėtų lemti mažesnį partnerių pasitikėjimą, sudėtingesnį tiekimą ar mažesnę produkcijos paklausą, o taip pat ir sumenkusį Grupės įmonių, kaip darbdavio, patrauklumą.
2021–2022 finansiniais metais ši rizika Bendrovei ir Grupei nepasireiškė.
Grupės nuomone, rizikos pasireiškimo tikėtinumas būsimaisiais laikotarpiais yra žemas, dėl Grupės taikomų standartų bei atsakomybės taikant Verslo etikos kodekso nuostatas, atliekant jo turinio ir atitikties patikras.